Siirry suoraan sisältöön
Markkinakommentti joulukuu 2023

Trendit

12.12.2023

Markkinakommentti - joulukuu 2023

Matkalla kohti pehmeää laskua

Kansainvälinen talouden aktiviteetti on jatkanut heikolla tasolla, kun samanaikaisesti kireä rahapolitiikka on alkanut tehoamaan niin pää- kuin pohjahintainflaatioon. Heikentyneestä talouden aktiviteetista huolimatta taantuman välttäminen on pysynyt todennäköisenä skenaariona ja kansainvälinen suhdanne jatkaa matkaansa kohti pehmeää laskua. Voimakkaasti rauhoittuneet inflaatioluvut niin Yhdysvalloissa kuin euroalueellakin ovat alkaneet lähestymään tavoitetasojaan rahapolitiikan reaalitaloudellisten vaikutuksien myötä, jonka seurauksena myös koronleikkausodotukset ovat siirtyneet aikaisempaan ajankohtaan alkaen näillä näkymin jo keväällä 2024. Talouskasvun piristymistä ensi vuoden loppupuolella tukevat inflaation rauhoittuminen yhdessä koronleikkausten kanssa.

Viimeinen vuosineljännes suhteellisen pirteä

Yhdysvalloissa etenkin Q3:n talouskasvua tukenut yksityinen kulutuskäyttäytyminen heikentyi lokakuussa, mutta sen odotetaan palautuvan aavistuksen korkeammalle tasolle marraskuussa muun muassa odotetun hyvän Black Friday -myynnin tukemana. Samalla hyödykkeisiin, ennen kaikkea öljyyn, kohdistuva jatkuva hintapaine tukee kulutuskäyttäytymistä etenkin Yhdysvalloissa. Inflaatiotason madaltumisesta huolimatta vuoden viimeisen vuosineljänneksen talouskasvun odotetaan pysyvän maltillisempana verraten erittäin vahvaan kolmanteen vuosineljännekseen, joka oli seurausta kertaluonteisista eristä, kuten poikkeuksellisen suurista investoinneista ja varastojen kasvusta, sekä julkisesta kulutuksesta. Odotettua voimakkaampi juhlapyhäkuluttaminen saattaa ylläpitää vuoden viimeisen neljänneksen talouskasvua korkeammalla tasolla, mutta korkea korkotaso antaa yhä painetta etenkin kulutusluottojen suhteen.

Työmarkkinoilla pehmenemistä

Yhdysvaltain työmarkkinoilta on saatu pehmeneviä uutisia marraskuussa, kun työttömien lukumäärän kasvun myötä myös työttömyyskorvaushakemukset ovat kääntyneet nouseviksi. Vastaavasti uusien työpaikkojen syntymistahti on hidastunut, ja myös irtisanoutuneiden suhteellinen määrä on pienentynyt, viitaten työmarkkinoiden heikkenemiseen Yhdysvalloissa. Talouden aktiviteetin ja työmarkkinoiden nykytasoinen rauhoittuminen on kuitenkin edelleen linjassa talouden pehmeän laskun skenaarion kanssa. Euroalueella talouskasvun tason odotetaan pysyvän yhä varsin matalana piristyen ensi vuoden puolella maltillisesti. Työmarkkinoiden tilanne euroalueella on pysynyt kireänä, mutta viitteitä pehmenemisestä on alkanut ilmetä muun muassa työttömien kasvun hennolla nousulla eri valtioiden tilastoissa.

Inflaatioluvut jatkaneet laskevalla uralla

Marraskuussa alentuneet inflaatioluvut ja riskinottohalukkuutta tukenut keskuspankkikommunikaatio ovat aikaistaneet rahapolitiikan keventämisodotuksia kerta toisensa jälkeen. Molempien keskuspankkien toistuvat huomautukset datariippuvaisesta lähestymistavasta rahapolitiikan päätöksiin kuluneen vuoden ajalta ovat tukeneet markkinasentimenttiä ja riskinottohalukkuuden kasvua rauhoittuneiden inflaatiolukujen myötä. Yhdysvalloissa lokakuun inflaatioluvut yllättivät matalammilla luvuilla pääinflaatioluvun pudoten 3,2 %:iin ja pohjainflaation pudoten vastaavasti tasan 4 %:iin. Samoin kuukausimuutokset maltillistuivat pääinflaatioluvun ollen tasan nollan tasolla ja pohjahintojen madaltuen 0,2 %:n kuukausimuutokseen. Kaiken kaikkiaan Yhdysvaltain inflaatioluvut yllättivät 0,1 prosenttiyksikön verran matalammilla luvuilla verraten markkinoiden odotuksiin. Inflaation konsensusennusteet marraskuulle eivät eroa merkittävästi vaan vastaavan tahdin odotetaan jatkuvan myös marraskuussa.

Euroalueella lokakuun inflaatioluvut pysyivät pitkälti markkinaodotuksien mukaisina pääinflaatioluvun ollen 2,9 %:n vuosimuutostasolla ja vastaavasti pohjahintojen pysyen 4,2 %:n tasolla. Euroalueen marraskuun konsensusennusteet inflaation pääluvun vuosimuutokselle laskivat 2,4 %:iin ja vastaavasti pohjahintainflaatio 3,6 %:n tasolle. Merkittävimpänä muutoksena inflaatioennusteissa oli pohjahintojen kuukausimuutos marraskuulle, joka tippui -0,6 %:n tasolle indikoiden merkittävää hidastumista pohjahinnoissa euroalueella. Tuoreet inflaatioluvut vahvistivat koronlaskujen tarvetta vuodelle 2024 niin Fed:ltä kuin EKP:lta. Konsensusennusteet keskuspankkien ensimmäisistä koronleikkauksista aikaistuivat EKP:n osalta huhtikuulle ja Fed:n osalta toukokuulle 2024.

Marraskuussa erittäin hyviä sijoitustuottoja

Marraskuu oli sijoitusmarkkinoille laajalti paras kuukausi pitkään aikaan inflaatiokuvan selkiytyessä, korkojen laskiessa, dollarin heikentyessä ja keskuspankkikommunikaation ollessa riskinottohalukkuutta tukevaa. Markkinasentimenttiä ja riskinottohalukkuutta erityisesti viime kuukaudet ajaneen Yhdysvaltojen 10-vuotisen valtionlainan korkotaso laski marraskuun aikana peräti 60 korkopistettä, jolla oli merkittävä sijoitusmarkkinaa tukeva vaikutus. Korko- ja osakemarkkinat olivat vahvoja läpi kuukauden, eikä pääomaisuusluokissa nähty marraskuun aikana montaa laskupäivää. Osakemarkkinan korkovetoisuus oli siis jälleen marraskuussa koholla. Päämarkkina-alueiden osakemarkkinatuotot euroissa mitattuna olivat n. 6 % ja eurooppalaisten pienyhtiöiden peräti n. 9 %. USA:n osakemarkkina tuotti dollareissa mitattuna n. 9 %, mutta dollarin heikentyessä euroissa mitattuna n. 6 %.

Globaaleista suurista osakemarkkinoista vain Kiinan kehitys oli negatiivista, maan kamppaillessa heikon kasvukuvan ja kiinteistösektorin epävarmuuden keskellä. Vastaavasti myös korkosijoitusten tuotot olivat luonnollisesti hyviä korkojen laskun myötä etenkin pidemmän duraation omaisuusluokissa. Eurooppalaiset valtionlainat tuottivat marraskuussa n. 3 %, korkean luottoluokituksen yrityslainat n. 2 % ja matalamman luottoluokituksen yrityslainat n. 3 %. Vahvan marraskuun jälkeen sijoitusmarkkinoiden vuosi on kokonaisuutena ollut todella vahva. Globaalit osakemarkkinat ovat tuottaneet kokonaisuutena yli 15 %, valtionlainat yli 3 % ja yrityslainat 5-9 %. Suomen osakemarkkina on harvoja negatiivisen tuoton markkinoita, mikä on nostanut kotimaan osakemarkkinan houkuttelevuutta suhteellisesti matalampien arvostustasojen kautta.

Maltillinen ylipaino riskipitoisissa omaisuusluokissa

Alexandrian varainhoitorahastoissa (Maltillinen, Tasapainoinen, Tuottohakuinen ja Maailma Osake) ei tapahtunut merkittäviä muutoksia marraskuun aikana ja olemme jatkaneet maltillisella riskipitoisten omaisuusluokkien ja yrityslainojen ylipainotuksella. Alipainotukset ovat kohdistuneet lyhyen koron sijoituksiin. Suhdanteen asteittainen piristyminen yhdessä helpottuvan korkonäkymän kanssa sekä näihin yhdistyvä tuloskasvun hienoinen parantuminen tukevat varovaisen optimistisia lähtökohtia niin korko- kuin osakemarkkinoiden näkymille.

Lähde: Alexandria Rahastoyhtiö

Aloita sijoittaminen helposti

Sijoittamisen aloittaminen Alexandriassa on helppoa. Voit aloittaa omatoimisesti verkkopalvelussamme tai sijoitusneuvojamme avulla. OmaAlexandriassa pääset heti alkuun, kun taas maksuttomassa ensitapaamisessa käymme läpi taloudellisia tavoitteistasi ja sijoitusratkaisuja, jotka vievät sinua unelmiasi kohti.

Itsenäisesti
OmaAlexandriassa
Yhdessä
sijoitusneuvojan kanssa
Kokonaisarvosana
tapaamiselle
Sijoitusneuvojan
asiantuntevuus
Suosittelisi
palveluitamme

Kysy chatissa

Chat -asiakaspalvelumme palvelee 8.30 - 16.30 (ma-pe)

Jätä yhteyden-ottopyyntö

Otamme yhteyttä 24h sisällä haluamallasi tavalla.

Jätä yhteystiedot
Ensiluokkainen henkilökohtainen palvelu
Tilanteeseesi räätälöityä sijoittamista
Sijoitusmenestystä palkitulla valikoimalla
Kestävyys ja vastuullisuus mukana toiminnassa