
Vieraskynä / Harri Moisio: Born to Be Mild – maltillisen riskin puolesta
Voimalauseeni ja mottoni elämässä on ollut ”Born to Be Mild”. Teen asioita harkiten, riskejä kaihtaen. Spontaanius loistaa minusta poissaolollaan. Tylsäksi ja liian turvallisuushakuiseksikin minua on tästä syystä sanottu. Olkoon sitten niin, ainakin olen todistanut eläväni mottoni mukaan.
Ainoa poikkeus tähän on ollut rakas harrastukseni moottoripyöräily. Tilastojen mukaan kyseessä on vaarallinen laji ja se on täten perusteellisesti mottoni vastaista toimintaa. Aloitin harrastuksen nelikymppisenä todistaakseni, että uskallan tehdä jotain itselleni täysin epätyypillistä, suorastaan rohkeaa. Pyörän selässä on maailma avartunut ja hauskaa on ollut. Olen esimerkiksi ajellut amerikkalaista populaarikulttuuria jatkuvasti ruokkivan Route 66:n ja ihmetellyt Uuden-Seelannin mykistävää luontoa. Uusia moottoripyöräretkiä lähelle ja kauas siintää jo mielessäni.
Vakautta ja vähäistä riskitasoa
Turvallisuushakuisuus on korostunut minussa myös sijoittajana. Hurjin tapaus sijoitushistoriassani on, kun 15-vuotiaana ostin muinaisen Kajaani Oy:n osakkeita 500 markalla. Myin ne muutaman kuukauden kuluttua 600 markalla. Se on edelleen ainoa pikavoitto, minkä sijoittajana olen saanut. Enkä mitään pikavoittoja ole kaivannutkaan. Maltillinen ja tasainen tuotto tarkoittaa minulle rikkautta. Se tuo arvonlisäyksen mukana rauhan.
Korostettakoon, että vasta viime vuosina on tuloistani jäänyt sen verran säästöön, että jotain sijoitettavaa on ylipäätään ollut. Kun olin nuoren lapsiperheen vanhempi, ei minun tarvinnut juuri sijoituksia miettiä. Kaikki meni mikä tuli. Hetken aikaa pystyin kuukausittain maksamaan vapaaehtoista eläkevakuutusta. Oli sekin toki jotain.
Sijoitusfilosofiani oli pitkään hyvin yksinkertainen. Tavoittelin tuottoa, joka säilyttää rahan arvon. Ratkaisuni oli yhdistelmärahasto, jossa pääpaino on lyhyillä koroilla. Pienen summan joka kuukausi siihen laitoin ja laitan yhä. Myös koko maailman kattavaan osakeindeksirahastoon olen kuukausittain sijoittanut.
Ammattilainen avartamassa maailmankuvaani
Noin kolme vuotta sitten tapasin Alexandrian sijoitusasiantuntijan ensimmäistä kertaa. Sen jälkeen näkökulmani sijoittamiseen on vähitellen laajentunut. Olen oivaltanut, että sijoittaessa voi asettaa tuottotavoitteen pelkkää inflaatiosuojaa korkeammalle ilman, että yöunet kärsivät.
Mikään ei ole täysin riskitöntä, tiedän, mutta pitkän aikavälin sijoittamisessa maltillinen ja harkittu riski mahdollistaa enemmän. Asia on tietysti itsestäänselvä. Silti, kun omalla työllä ansaitsemiani rahoja olen päättänyt sijoittaa, itsestäänselvyydetkin ovat muuttuneet epävarmuuksiksi, kunnes ammattilainen on antanut uskolleni vahvistusta.
Riskitason lisäksi näkökulmani on laajentunut myös sijoituskohteissa. Olen sijoittanut aiemmin mainitsemaani kahteen rahastoon ja lisäksi minulla on pieni osakesalkku, jonka poiminnat ovat yhtä mielikuvituksellisia kuin peikonlehti huoneistoni viherkasvina. Minisalkkuni kivijalat ovat Nokia, Nordea ja oma työnantajani Sanoma.
Sijoitusasuntomarkkinoille en ole tohtinut lähteä, vaikka nollakorkojen aikana ajatus hieman houkuttelikin. Kun kerran kaikki muut, miksen minäkin, ajattelin. Voi olla, että jotain menetin, mutta mielenrauhani ainakin säilyi.
Stukturoidut tuotteet – miksi sijoitan niihin?
Alexandriassa olen saanut kunnolla tutustua strukturoituihin sijoitustuotteisiin. Olin kuullut niistä aikaisemmin mutta ajattelin niiden olevan aivan liian korkean riskin tuotteita itselleni. Pidin niiden rakennetta myös hyvin monimutkaisena. Eivätkä ne ihan yksinkertaisia toki olekaan. Ne ovat lainoja, jotka muodostuvat kahdesta komponentista: matalariskisestä korko-osasta ja riskipitoisemmasta johdannaisosasta. Ammattilainen osasi avata niiden rakenteen minulle erinomaisen hyvin. Olen niihin omatoimisestikin perehtynyt ja tiedän kyllä mihin niiden tuotto-odotus perustuu.
Sijoitushorisonttini on pitkä ja Alexandrian strukturoitujen tuotteiden valikoimasta minulle on löytynyt hyvin kiinnostavia kohteita. Lähes kaikki strukturoidut sijoitukseni ovat joko kokonaan tai lähes kokonaan pääomaturvattuja. Toki sillä oletuksella, että lainan liikkeeseenlaskija ei ajaudu ylitsepääsemättömiin vaikeuksiin. Tiedostan siis liikkeeseenlaskijan riskin, mikä pitää aina strukturoiduissa sijoituksissa muistaa.
Nykyään sijoitan pääasiassa oman yritykseni kautta. Olen siis paitsi palkkatyöläinen myös sivutoiminen yrittäjä. Seuraavassa Vieraskynä-kirjoituksessani avaan, miten suuri osa sivutoimisesta yrittäjyydestäni saamista tuloistani menee sijoituksiin. Miksi kuvio toimii juuri minulle erittäin hyvin?
Harri Moisio on pitkän linjan radiotoimittaja, kirjailija ja medialan yrittäjä, joka tunnetaan erityisesti Radio Rockin Korporaatio-aamuohjelmasta. Yli 30-vuotisen radiouransa aikana hän on tullut tunnetuksi terävänä haastattelijana ja yhteiskunnallisten ilmiöiden uteliaana tarkkailijana. Syksyllä 2026 Moisio jakaa ajatuksiaan sijoittamisesta Alexandrian Vieraskynä-kolumneissa.
Aloita sijoittaminen helposti
Sijoittamisen aloittaminen Alexandriassa on helppoa. Voit aloittaa omatoimisesti verkkopalvelussamme tai sijoitusneuvojamme avulla. OmaAlexandriassa pääset heti alkuun, kun taas maksuttomassa ensitapaamisessa käymme läpi taloudellisia tavoitteistasi ja sijoitusratkaisuja, jotka vievät sinua unelmiasi kohti.
OmaAlexandriassa
sijoitusneuvojan kanssa
tapaamiselle
asiantuntevuus
palveluitamme
Kysy chatissa
Chat -asiakaspalvelumme palvelee 8.30 - 16.30 (ma-pe)



